Czy warto wyremontować mieszkanie przed sprzedażą?

Czy warto wyremontować mieszkanie przed sprzedażą?

W skrócie

  • Standard wykończenia zmienia cenę metra mocniej niż cokolwiek innego: od 7 519 zł przy niskim do 11 185 zł przy wysokim, czyli o blisko 49 procent.
  • Przy mieszkaniu pięćdziesięciometrowym różnica między niskim a wysokim standardem to około 183 tysiące złotych.
  • To nie oznacza, że remont zawsze się opłaca. Koszt doprowadzenia mieszkania do wysokiego standardu bywa zbliżony do uzyskanego wzrostu wartości.
  • Remont kosztuje około 2 000 zł za metr. Przy takiej stawce opłaca się tylko wtedy, gdy przeskakujesz z niskiego standardu od razu na wysoki.
  • W ostatnim kwartale ceny mieszkań w niskim standardzie spadły, a w wysokim wzrosły. Rynek się rozwarstwia.
  • Najlepszy zwrot daje niskokosztowe przygotowanie mieszkania: opróżnienie, sprzątanie, malowanie, naprawy i dobre zdjęcia. Przy mieszkaniu 50 m² to koszt od 1 000 do 5 000 zł.
  • Inwestorzy skupujący mieszkania do odświeżenia schodzą z kosztem remontu do około 700 zł za metr. Klient indywidualny takich stawek nie dostanie.

Spis treści


Dane za III kwartał 2026. Nowsze zestawienie znajdziesz w najświeższym wpisie z serii o cenach mieszkań w Białymstoku.

To pytanie pada w niemal każdej rozmowie o sprzedaży mieszkania. Zwykle odpowiada się na nie intuicyjnie, bo konkretnych liczb nikt nie ma.

Mamy je. Poniżej dane NBP o tym, ile naprawdę zmienia standard wykończenia w białostockich transakcjach, i próba uczciwej odpowiedzi na pytanie, kiedy remont ma sens.

Ile naprawdę daje standard

Standard Cena za metr
Wysoki 11 185 zł
Przeciętny 9 325 zł
Niski 7 519 zł

To największa pojedyncza różnica w całym badaniu. Dla porównania: technologia budowy zmienia cenę o 35 procent, metraż o 30 procent, a osiedle maksymalnie o 30 procent. Standard zmienia ją o 49 procent. Pełne zestawienie czynników wpływających na cenę znajdziesz w tekście o cenach mieszkań w Białymstoku.

Przeliczmy to na mieszkanie o powierzchni 50 metrów:

Przejście Różnica na metrze Przy 50 m²
Niski → przeciętny 1 806 zł około 90 000 zł
Przeciętny → wysoki 1 860 zł około 93 000 zł
Niski → wysoki 3 666 zł około 183 000 zł

Liczby robią wrażenie. I właśnie dlatego trzeba je czytać ostrożnie.

Dlaczego remont nie zawsze się opłaca

Tabela powyżej pokazuje, ile więcej jest warte mieszkanie w lepszym standardzie. Nie pokazuje, ile kosztuje doprowadzenie go do tego stanu.

A to jest sedno sprawy. Jeśli remont kosztuje 100 tysięcy, a podnosi wartość o 90 tysięcy, właśnie dopłaciłeś do sprzedaży własnego mieszkania. Plus kilka miesięcy swojego czasu.

Trzy rzeczy, o których łatwo zapomnieć przy liczeniu.

Koszt czasu. Remont to zwykle od dwóch do czterech miesięcy. Do tego dochodzi średni czas sprzedaży, czyli 125 dni. Jeśli mieszkanie stoi puste, przez cały ten okres płacisz czynsz i media.

Ryzyko niedopasowania. Remontujesz pod swój gust, a kupuje ktoś inny. Jasne, neutralne wykończenie jest bezpieczniejsze, ale nadal to Twoja decyzja wydawana z Twoich pieniędzy na cudze preferencje.

Część kupujących szuka właśnie mieszkań do remontu. Dla kogoś, kto i tak planuje przerobić układ, Twoje nowe płytki są wartością zerową, a czasem ujemną, bo trzeba je skuć.

Gdzie leży próg opłacalności

Tu wchodzą liczby po drugiej stronie równania. Na białostockim rynku remont mieszkania z rynku wtórnego, wykonany od zera razem z materiałem, kosztuje obecnie około 2 000 zł za metr kwadratowy. Dla porównania wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim to około 1 500 zł za metr, bo nie ma tam wyburzeń, skuwania i wywózki gruzu.

Zestawmy to z tym, ile daje zmiana standardu:

Przejście Wzrost wartości Koszt remontu Saldo
Niski → przeciętny 1 806 zł/m² 2 000 zł/m² -194 zł/m²
Przeciętny → wysoki 1 860 zł/m² 2 000 zł/m² -140 zł/m²
Niski → wysoki 3 666 zł/m² 2 000 zł/m² +1 666 zł/m²

Wynik jest zaskakująco jednoznaczny i wart zapamiętania.

Remont opłaca się wtedy, gdy przeskakujesz dwa poziomy naraz. Mieszkanie w złym stanie, doprowadzone do naprawdę wysokiego standardu, zyskuje przy 50 metrach około 183 tysiące przy koszcie rzędu 100 tysięcy. Zostaje mniej więcej 83 tysiące.

Remont o jeden poziom się nie zwraca. Jeśli wydasz pełne 2 000 zł za metr i wylądujesz zaledwie w standardzie przeciętnym, jesteś na minusie. Niewielkim, bo około 10 tysięcy przy mieszkaniu 50 m², ale po dodaniu kilku miesięcy pracy i czekania to po prostu zły interes.

Całe pytanie sprowadza się więc do jednego: czy remont za 2 000 zł za metr faktycznie wprowadzi Twoje mieszkanie do kategorii „wysoki standard"? Jeśli tak, liczby grają. Jeśli skończy się na poprawnym, ale przeciętnym wykończeniu, lepiej było sprzedać taniej i bez wysiłku.

Odpowiedź zależy od mieszkania. W lokalu z dobrym układem, w dobrym budynku i przyzwoitej lokalizacji solidny remont rzeczywiście trafia do górnej półki. W mieszkaniu z wielkiej płyty, z niskim sufitem i trudnym układem, nawet drogie wykończenie rzadko przenosi je do kategorii, za którą kupujący płacą 11 tysięcy za metr.

Dlaczego inwestorom to się opłaca, a Tobie niekoniecznie

W tym miejscu pojawia się pytanie, które zadaje wielu sprzedających: skoro remont ledwo się zwraca, to czemu tylu ludzi kupuje mieszkania do remontu, odnawia je i sprzedaje z zyskiem?

Odpowiedź leży w koszcie. Osoby robiące to zawodowo, na rynku nazywane fliperami, schodzą z kosztem remontu do około 700 zł za metr przy mieszkaniu z rynku wtórnego i około 500 zł przy stanie deweloperskim.

Przy takiej stawce rachunek wygląda zupełnie inaczej:

Przejście Wzrost wartości Koszt 700 zł/m² Saldo przy 50 m²
Niski → przeciętny 1 806 zł/m² 700 zł/m² +55 300 zł
Przeciętny → wysoki 1 860 zł/m² 700 zł/m² +58 000 zł
Niski → wysoki 3 666 zł/m² 700 zł/m² +148 300 zł

Każdy wariant wychodzi na plus, i to wyraźnie. Na tym właśnie polega ten biznes.

Skąd taka różnica w koszcie? Z kilku rzeczy naraz: stałe ekipy pracujące non stop zamiast jednorazowego zlecenia, materiały kupowane hurtowo i z końcówek serii, powtarzalny standard wykończenia bez indywidualnych rozwiązań, własny nadzór zamiast zlecania wszystkiego.

Dlaczego nie powtórzysz tego samodzielnie. Jako osoba sprzedająca jedno mieszkanie nie dostaniesz ani takich stawek, ani takich cen materiałów, ani ekipy, która wejdzie od razu. Stawka 700 zł za metr to koszt wewnętrzny profesjonalisty, nie cena rynkowa dla klienta indywidualnego. Szukając wykonawcy na własną rękę, trzeba liczyć wspomniane 2 000 zł.

Jest jednak droga pośrednia. Koszt spada, gdy remont koordynuje ktoś, kto robi to regularnie i ma stałe ekipy, zamiast jednorazowego zlecenia od osoby z ulicy. My prowadzimy remonty z architektem w takim właśnie modelu. Do stawek fliperskich nie zejdziemy, bo one biorą się z powtarzalności i skali, ale między siedmiuset a dwoma tysiącami złotych za metr jest sporo miejsca.

Ta informacja jest jednak przydatna z innego powodu. Jeśli dostajesz ofertę od kogoś, kto chce kupić Twoje mieszkanie „od ręki, za gotówkę, w obecnym stanie", właśnie wiesz, jak wygląda jego kalkulacja.

Najlepszy zwrot daje przygotowanie, nie remont

Tu dochodzimy do wniosku, który w praktyce jest najważniejszy.

Skoro pełny remont przy stawkach rynkowych ledwo się broni, a przy jednym poziomie standardu wręcz nie zwraca, to najlepszy stosunek efektu do kosztu daje coś znacznie tańszego: przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

Komplet takich prac przy typowym mieszkaniu pięćdziesięciometrowym zamyka się zwykle w przedziale od 1 000 do 5 000 zł. Mieści się w tym opróżnienie i wywóz rzeczy, gruntowne sprzątanie z oknami, malowanie na jasno, naprawa drobiazgów oraz porządna sesja zdjęciowa.

Zestawmy trzy liczby, bo dopiero razem robią wrażenie:

Działanie Koszt przy 50 m²
Przygotowanie mieszkania do sprzedaży 1 000 - 5 000 zł
Pełny remont do wysokiego standardu około 100 000 zł
Rozpiętość między ceną ofertową a transakcyjną około 34 000 zł

Pierwsza pozycja jest od drugiej tańsza dwudziesto- do stukrotnie. A walczy o margines z trzeciego wiersza.

Taki zakres prac nie przeniesie mieszkania do wyższej kategorii w statystyce NBP i nie o to w nim chodzi. Robi coś innego: sprawia, że mieszkanie sprzedaje się za górną granicę swojej kategorii, a nie za dolną.

Przypomnijmy, że w III kwartale rozpiętość cen w Białymstoku sięgała od 5 753 do 16 373 zł za metr. Wewnątrz każdej kategorii jest spory margines i to właśnie o niego toczy się gra przy przygotowaniu mieszkania.

Drugi efekt jest czasowy. Przy średnim czasie sprzedaży wynoszącym 125 dni każdy tydzień krócej to realna oszczędność na czynszu, mediach i własnych nerwach.

Jak to robimy w EM5. Home staging prowadzimy jako przygotowanie oferty, a nie dekorowanie wnętrza. Zaczynamy od audytu na miejscu: oceniamy potencjał mieszkania, bariery sprzedażowe i grupę docelową, a potem dajemy pisemny plan z zakresem zmian, budżetem i harmonogramem.

Dalej, zależnie od ustaleń, dochodzą porządki i usunięcie rzeczy osobistych, drobne naprawy i punktowe odświeżenie, stylizacja z oświetleniem i tekstyliami, w razie potrzeby wypożyczenie mebli, a na koniec sesja zdjęciowa i opis oferty.

Nie każde mieszkanie potrzebuje całego zakresu. Można wziąć sam plan z listą zadań i zrobić resztę samodzielnie albo zlecić tylko wybrane etapy, na przykład stylizację i zdjęcia.

I jedna rzecz, która wynika wprost z liczb w tym artykule: jeśli większy remont się nie zwraca, mówimy to wprost. Nie chodzi o to, żeby wydać Twoje pieniądze, tylko żeby mieszkanie sprzedało się szybciej i drożej.

Jest jeden wyjątek. Jeśli mieszkanie ma usterki, które wykluczą kredyt, naprawa jest konieczna niezależnie od rachunku opłacalności. Rzeczoznawca banku wytknie wilgoć, niesprawną instalację czy poważne uszkodzenia, a wtedy tracisz ponad połowę rynku, bo 52,2 procent transakcji finansowanych jest kredytem.


Nie wiesz, czy remontować? Zanim wydasz pieniądze, warto policzyć, co realnie zmieni się w cenie. Porównujemy Twoje mieszkanie z transakcjami z okolicy i mówimy wprost, kiedy remont się nie zwróci. Zobacz, jak wygląda nasza pomoc w sprzedaży nieruchomości. [Skontaktuj się z nami]


Rynek się rozwarstwia

Ciekawa rzecz widoczna w porównaniu ostatnich kwartałów.

Kwartał Niski Przeciętny Wysoki
III kw. 2025 7 678 zł 9 343 zł 11 047 zł
IV kw. 2025 7 908 zł 9 240 zł 11 167 zł
I kw. 2026 7 966 zł 9 323 zł 10 856 zł
II kw. 2026 8 122 zł 9 383 zł 10 777 zł
III kw. 2026 7 519 zł 9 325 zł 11 185 zł

W ostatnim kwartale ceny mieszkań w niskim standardzie spadły o ponad 600 zł na metrze, a w wysokim wzrosły o ponad 400 zł. Segment przeciętny stoi w miejscu od roku.

Pojedynczy kwartał to za mało, żeby ogłaszać trend, zwłaszcza że segment niskiego standardu jest mniej liczny i bardziej podatny na wahania. Ale kierunek jest wart obserwacji: różnica między najgorszym a najlepszym standardem wyraźnie się powiększyła.

Jeśli to się utrzyma, dla sprzedających mieszkania w złym stanie oznacza to, że odświeżenie przestaje być opcją, a staje się warunkiem sprzedaży w rozsądnym czasie.

Co się opłaca prawie zawsze

Rzeczy tanie, szybkie i o najlepszym stosunku efektu do kosztu.

Opróżnienie mieszkania. Puste mieszkanie wygląda na większe i pozwala kupującemu wyobrazić sobie w nim siebie. To najtańsza rzecz z całej listy i zwykle najskuteczniejsza.

Gruntowne sprzątanie. Okna, fugi, armatura. Mieszkanie po dłuższym pustostanie wymaga też wywietrzenia, bo zapach jest pierwszą rzeczą, którą czuje kupujący, i pierwszą, o której zapomina sprzedający.

Naprawa drobiazgów. Cieknący kran, przepalona żarówka, niedomykające się drzwi szafki. Każdy taki drobiazg kupujący odczytuje jako sygnał, że mieszkanie było zaniedbane, i mentalnie dolicza do kosztów remontu więcej, niż wynosi rzeczywista naprawa.

Malowanie na jasno. Najtańszy sposób na podniesienie odbioru całości, o ile ściany są w złym stanie albo w mocnych kolorach.

Dobre zdjęcia. Nie zmieniają mieszkania, ale decydują o tym, ilu ludzi je zobaczy. Przy ofercie, która konkuruje z kilkudziesięcioma innymi na tym samym osiedlu, to pierwszy filtr.

Czego nie robić przed sprzedażą

Remontu połowicznego. Nowa kuchnia przy starej łazience nie przenosi mieszkania do wyższej kategorii, a pieniądze są wydane. Albo spójna całość, albo uczciwy niższy standard i cena to odzwierciedlająca.

Wyborów mocno gustownych. Kolorowe płytki, nietypowe rozwiązania, odważna kolorystyka. Nawet jeśli wyglądają świetnie, zawężają grono kupujących.

Wymiany mebli na nowe. Jeśli meble nie wchodzą w cenę, kupujesz je sobie do wyrzucenia.

Remontu „bo i tak trzeba było". To decyzja o mieszkaniu, w którym się mieszka, nie o mieszkaniu, które się sprzedaje. Dwie różne sprawy.

Jak podjąć decyzję

Cztery pytania, które warto sobie zadać w tej kolejności.

W jakim standardzie jest mieszkanie dzisiaj? Jeśli w niskim, wyjście na przeciętny prawie zawsze się zwraca. Jeśli już w przeciętnym, próg opłacalności jest wyraźnie wyżej.

Ile realnie kosztowałby remont? Punkt odniesienia to około 2 000 zł za metr przy mieszkaniu z rynku wtórnego, ale konkretna wycena od wykonawcy potrafi się od tego odchylić o kilkadziesiąt procent w obie strony.

Ile mieszkanie zyska na wartości? Tu liczby z tego artykułu są punktem wyjścia, ale konkretne mieszkanie trzeba porównać z transakcjami z jego okolicy i kategorii.

Czy masz na to czas i pieniądze? Remont to kilka miesięcy przed sprzedażą, która sama trwa średnio 125 dni. Jeśli sprzedaż ma sfinansować kolejny zakup albo rozliczenie rodzinne, kalendarz bywa ważniejszy od ceny.

Podsumowanie

Standard wykończenia zmienia wartość mieszkania mocniej niż adres, metraż i technologia budowy. Ale wysokość różnicy nie przesądza o opłacalności remontu, bo po drugiej stronie równania stoi jego koszt.

Przy koszcie remontu około 2 000 zł za metr rachunek wychodzi na plus tylko w jednym scenariuszu: gdy z mieszkania w złym stanie robisz mieszkanie w wysokim standardzie. Remont, który podnosi standard o jeden poziom, kosztuje mniej więcej tyle, ile daje.

Dlatego dla większości sprzedających najrozsądniejsza jest trzecia droga, pomiędzy niczym a remontem generalnym: niskokosztowe przygotowanie mieszkania. Od tysiąca do pięciu tysięcy złotych zamiast stu tysięcy, dwa tygodnie zamiast czterech miesięcy i brak ryzyka, że wydane pieniądze nie wrócą.

A rzeczy, które zwracają się zawsze, są banalne i tanie: posprzątane, opróżnione, naprawione, dobrze sfotografowane.

Jeśli chcesz policzyć to dla konkretnego mieszkania, porozmawiaj z naszym doradcą. Powiemy wprost, jeśli remont się nie opłaca, bo naszym celem jest sprzedaż, a nie wydanie Twoich pieniędzy.


Planujesz sprzedaż mieszkania w Białymstoku? Zanim zaczniesz remont, sprawdź, co realnie zmieni w cenie. Porównamy Twoje mieszkanie z transakcjami z okolicy i doradzimy, w co warto włożyć pieniądze, a w co nie. [Skontaktuj się z nami]

Dane: badanie rynku nieruchomości mieszkaniowych NBP (baza BaRN), III kwartał 2026, Oddział Okręgowy NBP w Białymstoku. Transakcje zawarte od czerwca do sierpnia 2026. Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Masz konkretną sprawę?

Porozmawiaj z doradcą EM5

Jeśli artykuł dotyczy sytuacji podobnej do Twojej, możemy przejść od ogólnych informacji do konkretnej nieruchomości i kolejnych kroków.

Skontaktuj się Poznaj nasz zespół